Writing 39C Library Workshops

Fall 2016

Date/Section Time Librarian Location
Monday, October 3
33326, TBA, TBA 8:00 am - 9:20 am Katherine Kapsidelis LL 228
33333, New Jim Crow, Andrew Shipley 9:00 am - 9:50 am Shu Liu MRC 166
33336, Armed C&C *, Loren Eason 10:00 am - 10:50 am Brian Williams MRC 166
33335, Global Woman, Jennifer Geraci-ross 11:00 am - 11:50 am Ernesto Hernandez LL 228
33316, New Jim Crow, George Cunningham 12:00 pm - 12:50 pm Katherine Kapsidelis MRC 166
33329, Freedom, Justin Lee 12:30 pm - 1:50 pm Scott Stone LL 228
33330, Freedom, Justin Lee 2:00 pm - 3:20 pm Matt Roberts LL 228
33331, New Jim Crow, Scott Lerner 3:30 pm - 4:50 pm Jeff Schneidewind MRC 166
33332, New Jim Crow, Scott Lerner 5:00 pm - 6:20 pm John Sisson MRC 166
Tuesday, October 4
33301, Evicted, Mackenzie Weeks 8:00 am - 9:20 am Katherine Kapsidelis MRC 166
33310, Evicted, Nicholas Reiner 8:00 am - 9:20 am Alison Regan LL 228
33319, How to Talk about Video Games, Annie Yaniga 8:00 am - 9:20 am Matt Roberts MRC 164
33320, Better, Anita Fischer 9:30 am - 10:50 am Scott Stone LL 228
33321, Better, Anita Fischer 11:00 am - 12:20 pm Katherine Kapsidelis LL 228
33322, New Jim Crow, Tae Sung 12:30 pm - 1:50 pm Jeff Schneidewind LL 228
33323, Evicted, Michael Mahoney 2:00 pm - 3:20 pm Christina Woo LL 228
33317, New Jim Crow, Philip Aijian 3:30 pm - 4:50 pm Ben Barba LL 228
33338, Our Kids, Brendan Shapiro 4:30 pm - 5:50 pm Brian Williams MRC 164
33318, Evicted, Tara Leederman 5:00 pm - 6:20 pm John Sisson MRC 166
33325, Global Woman, Robert Barrett 5:00 pm - 6:20 pm Ernesto Hernandez LL 228
Wednesday, October 5
33303, New Jim Crow, Chris Varela 8:00 am - 8:50 am Jeff Schneidewind MRC 166
33306, Bird on Fire, Danilo Caputo 8:00 am - 9:20 am Ben Barba LL 228
33327, Evicted, William Hawkins 9:30 am - 10:50 am Nicole Helregel MRC 166
33309, Better, Danielle Domzalski 10:00 am - 10:50 am Scott Stone LL 228
33328, The Immortal Life of Henrietta Lacks, Bryce Lillmars 11:00 am - 12:20 pm Matt Roberts MRC 166
33307, Better, Danielle Domzalski 2:00 pm - 2:50 pm Christina Woo LL 228
33308, Bird on Fire, James Goebel 5:00 pm - 6:20 pm Annette Buckley LL 228
Thursday, October 6
33305, Our Kids, Sif Goodale 8:00 am - 9:20 am Nicole Helregel MRC 166
33311, Evicted, Andrew Tonkovich 8:00 am - 9:20 am Brian Williams LL 228
33312, Evicted, Andrew Tonkovich 9:30 am - 10:50 am Ernesto Hernandez LL 228
33313, Death and Life of the Great American School System, Aubrey Tang 2:00 pm - 3:20 pm Alison Regan LL 228
33314, The Immortal Life of Henrietta Lacks, Meredith Lee 3:30 pm - 4:50 pm Matt Roberts MRC 166
33324, Hate Crimes in Cyberspace & Freedom for the Thought That We Hate, Andrew Foust 3:30 pm - 4:50 pm Scott Stone LL 228
33302, Caught*, Rachel Collins 5:00 pm - 6:20 pm Annette Buckley LL 228
33315, The Immortal Life of Henrietta Lacks, Judith Rodriguez 5:00 pm - 6:20 pm Shu Liu MRC 166
33334, Global Woman, Sarah Wyatt 5:00 pm - 6:20 pm John Sisson MRC 164
Friday, October 7
33339, TBA, Staff 8:00 am - 8:50 am Alison Regan LL 228
33304, New Jim Crow, Brandon Wild 9:00 am - 9:50 am Ben Barba LL 228
33340, TBA, Staff 9:00 am - 9:50 am Shu Liu MRC 166
33337, New Jim Crow, Alden Wood 12:00 pm - 12:50 pm Christina Woo LL 228

Online Sections

How Do I Begin My Research?



      Site Feedback